طرح شهید صیاد شیرازی

بنیاد ملی نخبگان با هدف استفادۀ بهینه از فرصت خدمت نظام وظیفۀ برگزیدگان حوزوی داخل و خارج از کشور برای حل مسائل دستگاه‌های مختلف کشور و همچنین تسهیل شرایط خدمت آنان و بر اساس مجموع فعالیت‌های نخبگانی دانش‌آموختگان، تسهیلات خدمت نظام وظیفه را به آنان اعطا می‌کند.

دانش آموختگان سطح سه
دانش آموختگان سطح چهار
نکات مهم:
  • دانش آموختگان سطح ۴ و دانش آموختگان سطح ۳ که مشغول به تحصیل در سطح ۴ نیستند، حداکثر یک سال پس از دانش آموختگی فرصت دارند برای بهره‌مندی از این تسهیلات، پرونده خود را کامل و درخواست خود را به مراکز ارائه نمایند.
  • مدارک دوره‌های تحصیلی طی شده در خارج از کشور، باید توسط مراکز، ارزشیابی و تأیید شده باشد.
  • طلاب مشغول به تحصیل در سطح ۴، در صورت موافقت رسمی‌محل تحصیل، می‌توانند با شرایط دانش آموختگان سطح ۴، از تسهیلات این شیوه‌نامه بهره‌مند شوند.
  • دانش آموختگان سطح ۴، برای بهره‌مندی از این تسهیلات، نمی‌توانند از شرایط سطح ۳ استفاده کنند.
نکات مهم:

چنانچه متقاضی در کارگروه برگزیده نشود، در صورت ارتقای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه، تبلیغی و فرهنگی خود، می‌تواند پس از گذشت حداقل سه ماه از اعلام نتیجه کار گروه، درخواست مجدد خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت نماید.

چنانچه در هر مرحله از بررسی‌ها مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را به مراکز ارائه کرده است، علاوه بر محرومیت از این تسهیلات، از سایر تسهیلات و حمایت‌های بنیاد ملی و مراکز، محروم و عدم صداقت وی به مراجع ذی‌ربط اعلام می‌شود و حق پیگیری موضوع به صورت حقوقی نیز برای بنیاد ملی و مراکز محفوظ خواهد بود. تشخیص مصادیق مربوط به این بند، بر عهده مراکز است.

امیر سپهبد علی صیاد شیرازی در سال ۱۳۲۳ در کبود گنبد مشهد در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. مادرش شهربانو و پدرش زیاد نام داشت. پدرش که از عشایر فارس بود، به استخدام ژاندارمری درآمد و سپس به ارتش منتقل شد. او از جاذبه‌ای خاص برخوردار بود، از این رو علی تحت تأثیر پدر از کودکی به ارتش علاقه‌مند شد .او در سال ۱۳۴۳ در کنکور دانشکده افسری شرکت کرد و پذیرفته شد و در مهرماه ۱۳۴۶ در رشته توپخانه دانش آموخته شد و با درجه ستوان دومی‌وارد ارتش گردید. او در سال ۱۳۵۰ برای گذراندن دوره آموزش زبان انگلیسی به تهران آمد و پس از پایان کلاس و جدیت در تحصیل سرانجام خود از استادان زبان انگلیسی شد.

او در سال ۱۳۵۲ به دلیل لیاقت‌ها و دقت‌هایش در کار، برای تکمیل تخصص‌های توپخانه از طرف ارتش به آمریکا اعزام شد تا دوره هواسنجی بالستیک را بگذراند. او این دوره آموزشی را در شهر فورت سیل از ایالات اوکلاهاما، در منطقه‌ای نظامی، با موفقیت طی کرد.

سروان صیاد هم‌زمان با اوج‌گیری مبارزات ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی، علناً در ارتش به دفاع از ایشان پرداخت و سرانجام سروان در ۱۹ بهمن دستگیر و زندانی شد، اما دیری نپایید که انقلاب به پیروزی رسید و او هم آزاد شد.

شهید صیاد شیرازی در طول جنگ تحمیلی، با تأسیس قرارگاه حمزه سید الشهدا لشگرهای ۶۴ ارومیه و ۲۸ کردستان و تیپ های ۲۳ نیروی ویژه هوابرد و تیپ ۳۰ گرگان شهرهای بوکان و اشنویه را آزاد کرد.

در هفتم مهرماه ۱۳۶۰ به خاطر رشادت‌ها و لیاقت‌ها توسط رهبر معظم انقلاب امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی منصوب شد. او با هماهنگی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌در عملیات طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر ۱، ۲، ۳، ۴، ۸ و ۹، عملیات خیبر و بدر و قادر شرکت نمود و پیروزی‌های بزرگی را برای ایران اسلامی‌به ارمغان آورد که بی‌شک در تاریخ به عظمت خواهد ماند. سرهنگ در مرداد سال ۱۳۶۵ از فرماندهی نیروی زمینی استعفا داد و با پیشنهاد آیت‌الله خامنه‌ای و تصویب امام خمینی به سمت نمایندگی امام در شورای عالی دفاع منصوب شد. در سال ۶۶ به درجه سرتیپی نایل آمد. سرتیپ صیاد شیرازی در سال ۶۷ در عملیات مرصاد که مرزهای غرب ایران مورد هجوم منافقین قرار گرفته بود، شرکت و با روحیه‌ای بسیجی ضربات محکمی‌را بر پیکر مزدوران منافق وارد کرد. سرانجام صیاد شیرازی در مقام جانشینی ریاست ستاد کل به خدمت مشغول شد.

امیر سپهبد علی صیاد شیرازی پس از عمری تلاش و مجاهدت به دست منافقان به شهادت رسید.

درخواست ملاقات
طرح‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان
گزارش تصویری